pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowych w kilku krokach

Wiemy o tym, że soczewki kontaktowe to delikatne produkty, o które powinniśmy należycie dbać. W jaki sposób? Ten artykuł trochę przybliży nam to zagadnienie.

Zarówno przy zdejmowaniu jak i zakładaniu soczewek

Jak zawsze pamiętajmy o zaleceniach naszego specjalisty i użytkowaniu produktów zgodnie z instrukcjami i ich przeznaczeniem. Umyjmy dokładnie ręce w delikatnym mydle, spłuczmy letnią wodą i osuszmy je dokładnie. Jeżeli nasze oko wydaje się przesuszone, zastosujmy specjalne krople do oczu. To powinno zlikwidować dyskomfort na tyle, że będziemy mogli bezpiecznie zdjąć soczewkę. Lustro może znakomicie pomóc nam w tej czynności. Nie zapominajmy o dobrym oświetleniu. Nie może ono oślepiać nas i być zbyt słabe. Jeżeli upuścimy w trakcie czynności soczewkę nadawać się będzie do wyrzucenia. Ponadto, jeżeli soczewka pęknie lub zauważymy na jej powierzchni jakikolwiek defekt nie będzie nadawać się do ponownego użytku.

Soczewki kontaktowe – przechowywanie

Niektóre soczewki wymagają częstszej pielęgnacji. W tym celu mamy pojemnik, który powinniśmy wypełnić specjalnym płynem. Ręce powinniśmy umyć dokładnie i następnie osuszyć. Następnie soczewkę wkładamy do pojemnika w taki sposób, aby w całości została pokryta płynem. Pamiętaj, aby zapytać specjalistę o dokładniejsze instrukcje dotyczące konserwacji i użytkowania! To da pewność, że następnego ranka soczewka będzie oczyszczona z osadów i bakterii. Nasze soczewki powinny spocząć zamoczone w płynie tak długo jak zaleca nam nasz specjalista i producent produktu. Nie wszystkie soczewki wymagają takiego traktowania. Te jednodniowe po użyciu powinniśmy wyrzucić. Inne zaś, takie jak soczewki miesięczne całodobowe, które są wyprodukowane w nowszej technologii zdejmujemy dopiero zgodnie z terminem ich ważności. To nie koniec, bo w okresie, kiedy soczewki nie spoczywają w pojemniczku, powinniśmy dopilnować, aby był dokładnie wyczyszczony poprzez obfite spłukanie go płynem wielofunkcyjnym – specjalnym do tego celu. Ponadto pozostaje nam dokładne osuszenie pojemniczka. Dopiero wtedy możemy zakręcić wieczka do następnego przechowania. Staraj się względnie często wymieniać pojemniczki na soczewki. Średnio może to być co 3 miesiące. Spora część płynów na rynku ma od razu w zestawie nowe opakowania dla soczewek.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj specjalistę

Artykuł ten przybliżył nam odrobinę zagadnienie pielęgnacji soczewek. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, okulistą bądź optometrystą i dostosowanie się do jego cennych zaleceń. W końcu używanie soczewek niesie ze sobą dużo przyjemności, szczególnie gdy nie jesteśmy zwolennikami okularów korekcyjnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.