soczewki dla nastolatków

Soczewki kontaktowe dla nastolatków

Wielu nastolatków decyduje się dziś na soczewki kontaktowe i rzecz jasna nie ma w tym nic złego. Jedni chcą to zrobić dla zmiany koloru oczu, inni natomiast mają dość okularów, a jeszcze inni tylko dlatego, że ma je ktoś z przyjaciół. Z pewnością soczewki mają wiele zalet, ale wymagają także odpowiedzialności. Jak w związku z tym zareagować powinien rodzic?

Zalety soczewek

Na wstępie wspomnijmy co nieco o zaletach, jakie mają soczewki kontaktowe. Należy zdać sobie sprawę z tego, że soczewki to wyrób w stu procentach medyczny, który ma skorygować wadę wzroku. W związku z tym właśnie tak je należy traktować. Na pewno są pod tym względem o wiele lepsze od okularów. Poza tym okulary nietrudno jest zgubić lub stłuc, co też wiąże się nie tylko z niebezpieczeństwem, ale też wysokim kosztem wymiany. Z soczewkami takich problemów nie ma.

Wspomnijmy też o sporcie, mimo iż ten pośród dzieci jest coraz mniej popularny. Jeśli twoje dziecko uczęszcza na jakieś treningi lub mecze czy też zwyczajnie jest aktywne w czasie zajęć wychowania fizycznego, na pewno okulary nie są tutaj najlepszą opcją. Zamiana ich na soczewki także będzie dobrym pomysłem.

Uświadamianie dziecka do soczewek kontaktowych

Jeśli twoje dziecko chce zdecydować się na soczewki kontaktowe, na pewno nie powinniście mu zabraniać ich noszenia. Mimo wszystko należy je wcześniej uświadomić i powiedzieć, jak należy o nie dbać. I tak na pewno pod żadnym pozorem nie należy ich pożyczać komuś innemu, gdyż tylko zwiększa to ryzyko powstania infekcji oka. Niezwykle ważna jest też odpowiednia pielęgnacja. Na pewno przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć ręce, aby żadne drobnoustroje nie przedostały się wraz z nią do oka. Natomiast po każdorazowym wyjęciu dziecko musi wypłukać ją w płynie i umieścić w specjalnym pojemniku, który także należy regularnie czyścić.

Osobną kwestią jest decyzja o wyborze jednodniowych soczewek kontaktowych, co także nie jest złym pomysłem. Takie po każdorazowym użyciu, najczęściej na koniec dnia wyrzucamy do kosza. Przykładem takich soczewek jest model SofLens Daily Disposable. W tym przypadku 10-dniowy zestaw kosztuje 18 złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.